Yemen’deki Husi eylemleri İngilizleri çayından etti

İngiltere’nin dünyanın beşinci en büyük çay ithalatçısı olduğu belirtilirken, Kızıldeniz’deki gerilim nedeniyle gemilerin daha uzun rotalardan seyahat etmesi geçici aksaklıklara neden oluyor. İngiliz Perakendeciler Birliği (BRC) tarafından yapılan açıklamada, çay tedarikinde geçici aksamalar yaşandığı ve bu durumun tüketicilere etkisinin kısıtlı olacağı ifade edildi. BRC Gıda ve Sürdürülebilirlik Direktörü Andrew Opie, perakendecilerin büyük çapta bir zorluk beklememeleri gerektiğini belirtti.

Ülkenin önde gelen market zincirlerinden Sainsbury’s, çay tedarikinde yaşanan aksaklıklar konusunda tüketicileri uyardı.

Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de İsrail ile bağlantılı ticari gemilere yönelik saldırıları sonrasında bölgede tansiyonun arttığına dikkat çekiliyor. Bu saldırılar nedeniyle denizcilik şirketlerinin alternatif rotaları tercih etmesi, teslimat sürelerinde aksamalara yol açıyor. Gemilerin Ümit Burnu’na rotalarını kaydırmasının seyahat sürelerini 10-14 gün uzattığı tahmin ediliyor.

İngiltere’nin en büyük çay ithalatçılarından biri olan ülkenin çoğu çay tedariki Kenya ve Hindistan gibi ülkelerden sağlanıyor. Ancak, yaşanan gerilim nedeniyle Kızıldeniz rotasının yerini Ümit Burnu’nun alması geçici tedarik aksaklıklarına neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x