X geri sayıma başladı: O iki ülkede hesap açmak artık ücretli!

Elon Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, daha önce Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’in yakında iki yeni premium abonelik katmanı başlatacağını söyledi.

Musk, X’teki bir gönderide “Biri tüm özellikleriyle daha düşük maliyetli, ancak reklamlarda azalma yok ve diğeri daha pahalı, ancak reklam yok” dedi.

REKLAMVERENLERİ YENİDEN SİTEYE ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR

Ekim 2022’de platformu devralan Musk, kullanıcılardan ücret alarak ve Musk’ın çoğu çalışanı işten çıkarması ve içerik denetleme ekiplerini dağıtmasının ardından reklam almayı bırakan reklamverenleri geri kazanarak gelirlerini artırmaya çalışıyor.

Musk, platformun gelirlerinin darbe aldığını kabul etti ve aktivistleri reklamverenlere baskı yapmakla suçladı.

Abonelik planları hakkında daha fazla ayrıntı vermese de, bu haftanın başlarında X tarafından yapılan bir test vakası, hizmet için ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar için çeşitli kısıtlamalar önerdi.

YENİ ABONELİK SİSTEMİ İKİ ÜLKEDE BAŞLADI

X, Yeni Zelanda ve Filipinler’de platforma erişim için test amaçlı olarak yeni kullanıcılardan 1 dolar ücret almaya başladı.

Şirket web sitesinde yaptığı açıklamada, abone olmayı tercih etmeyen yeni kullanıcıların yalnızca gönderileri okumak, videoları izlemek ve hesapları takip etmek gibi “salt okunur” eylemleri gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Platformun “Not A Bot” abonelik yöntemi spam, platformun manipülasyonu ve bot faaliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır.

DİĞER ŞİRKETLERİN DE BENZER PLANLARI ABONELİK SİSTEMLERİ BULUNUYOR

Diğer büyük teknoloji şirketleri de reklam destekli ve abonelik planlarının bir karışımını denedi. Youtube hem ücretli hem de ücretsiz, reklam destekli planlara sahipken, Netflix’in reklam destekli planları da daha düşük bir fiyat etiketiyle de olsa ücretlidir.

X gibi kullanıcılardan gelen içeriklerle doldurulan YouTube, abonelik gelirinin bir kısmını içerik oluşturucularla paylaşıyor. Reklam gelirlerinin bir kısmını da içerik oluşturucularla paylaşan X, reklamsız abonelik modellerinde içerik oluşturuculara ödeme yapılıp yapılmayacağını açıklamadı.

X PREMİUM ABONELİĞİ İÇİN AYLIK 8 DOLAR ALIYOR

Musk, gelir elde etmek için mavi çek abonelik hizmeti için aylık 8 dolar ücret almaya başladı ve şirketlere platformda reklam vermeleri için indirimler sundu.

Ancak şirket gevşek içerik denetimi nedeniyle eleştirilere maruz kalınca, reklamverenler reklamlarının uygunsuz içeriklerin yanında görünmesini istemedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x