Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletme hakkını alarak Malezya’lılarla ortak olmak için, İGA, IC Holding, Silahtaroğlu ve Abdulkadir Kart’ın sahibi olduğu ASL Grup’un isimleri ön plana çıkıyor.

Toygun ATİLLA

İş dünyası uzun süredir bu sorunun yanıtını arıyor. “Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletme hakkını kim alacak? “

Son dakikaya kadar İstanbul Havalimanı’nın işletme hakkını da elinde bulunduran İGA ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapan IC Holding’in Sabiha Gökçen Havalimanı için devrede olduğu biliniyordu.

SÜRPRİZ ADAY: ABDULKADİR KART

Ancak,

Son günlerde kulislerde bir başka isim ön plana çıktı.

O da, eski AK Parti Rize milletvekili Abdulkadir Kart’ın sahibi olduğu ASL Grup oldu.

Malezyalı’larla ortak olabilmek ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletme hakkının yüzde 50’sini alabilmek için Abdulkadir Kart’ın lobi yaptığı konuşuluyor.

Abdulkadir Kart son olarak Levent Cami projesini gerçekleştirdi. Rize-Artvin Havalimanı’nın alt ve üst yapı projelerini gerçekleştirdi.

Ayrıca Etiler’de yapılan bir site inşaatına da ortak.

Abdulkadir Kart, Fettah Tamince’nin üstlendiği Haliç’teki Tersane İstanbul Projesi’nin de ortağı…

KAMU KURUMLARINDAN 4 MİLYAR 700 MİLYON LİRALIK İHALE ALDI

Abdulkadir Kart’ın sahibi olduğu ASL İnşaat’a sadece 2010 ile 2020 yıllarını kapsayan 11 yıllık dönemde, kamu kurumları 4 milyar 700 milyon TL değerinde 10 devasa bütçeli projenin ihalesini verdi. ASL İnşaat’a verilen bu 10 ihalenin 4’ü de AK Parti döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) tarafından verildi. ASL İnşaat’a İBB tarafından verilen dört ayrı ihalenin toplam bedeli ise yaklaşık 2 milyar 400 milyon TL.

SİLAHTAROĞLU DA ADAY

Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın henüz açılmayan pistini yapan Silahtaroğlu grubunun da havalimanının işletme için bir başka aday olduğu ileri sürülüyor.

Sabiha Gökçen yeni pistinin açılışı 25 Aralık’a ertelendi. Sürekli ertelenen pist açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x