İslam Memiş Uyardı: Borsa İstanbul O Tarihte 15 Bin Puanı Geçecek… En Fazla Bu Hisseler Yükselecek

Yaz aylarında başlayan ralli ve sonrasında meydana gelen halka arz çılgınlığı ile rekor üstüne rekor kıran Borsa İstanbul, son 2 ayda yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başaramadı.

Bireysel yatırımcı sayısının 8 milyonu aşarak tarihi zirveyi gördüğü borsada, uzun süreli yatay hareketlilik özellikle acemi yatırımcıyı borsadan uzaklaştırırken, gelecek aylarda endeks tarafında nelerin yaşanacağına finans uzmanı İslam Memiş açıklık getirdi.

Borsada yüksek getiri için sabırlı olmanın bir zorunluluk olduğunu belirten Memiş, BIST100 endeksinin 2024 yılı itibarıyla 15 bin puana ulaşacağını iddia ederek, borsanın uzun vadeli düşünüldüğünde tüm yatırım araçlarını sollayarak en büyük getiriyi sağlayacağına emin olduğunun altını çizdi.

“BORSA 2024 YILINDA REKORLARA DOYMAYACAK”

BIST100 endeksinin yanı sıra borsa tarafında en fazla yükselecek hisseler ve sektörler hakkında da değerlendirmelerde bulunan uzman isim, yatırımcılara şu ifadelerle seslendi:

“Fed’in faizleri sabit bırakması ile birlikte artık borsa ve altın için yükseliş döneminin geldiğini söyleyebiliriz. 2024 yılında hem borsa hem de emtia fiyatları uçuşa geçecek. Şu anda piyasaların üzerinde büyük bir sis bulutu var ve kısa vadeli alım satım işlemleri için uygun bir ortamın olmadığını söyleyebiliriz.

Bu nedenle sabırlı olacaklar, uzman yatırımcı gibi davranacaklar ve duygularıyla hareket etmeyerek erken satışlarda bulunmayacaklar için 2024 yılı çok kazançlı bir sene olacak. Elbette sadece yükselişlerin yaşandığı bir dönem olmayacak. Çok sert düşüşler de meydana gelebilir. Bu nedenle önemli olan soğukkanlı kalmayı başarabilmek olacaktır. Gelecek haftalarda yaşanacak dalgalanmalarda tuzağa düşenler acemi yatırımcılar olacaktır çünkü bizler, tabiri caizse her tuzum var diyene elinde hıyarla koşmayacağız.

BIST100 ENDEKSİ O TARİHTE 15 BİN PUANI KIRACAK

Bugün yüzde 3’ün üzerinde bir yükselişle BIST100 endeksi yeniden 7 bin 800 puanın üzerine yerleşti. Bekleyeceğiz, nelerin olduğunu iyice anlayıp öyle yatırım yapacağız. Daha önce borsa rekor seviyelere geldiğinde 7 bin 500 puanın altına düşecek demiştim. Rabbim beni yanıltmadı ve söylediklerim oldu. Şimdi de BIST100 endeksi 2024 yılında 15 bin puanın üzerine çıkacak diyorum.

Göreceksiniz, çok yakında bu da yaşanacaktır ve buralardan alım yapmak son yılların en karlı işi olacak çünkü 2024 yılında borsa önlenemez şekilde yükselecek. Özellikle 31 Mart seçimlerinin sonrasında yaşanacak ataklarla birlikte bir yandan kur artarken, bir yandan da borsa yükselecek. Benim yılın ikinci yarısına yönelik beklentim 15 bin puan ve bu yukarı yönlü güncellenebilir.

O yüzden borsa tarafında çok büyük bir fırsat penceresinin olduğunu söyleyebiliriz ancak hangi hisselerde bu fırsatlar olacak. En önemli konu bu.

BORSADA HANGİ HİSSELER ÇOK KAZANDIRACAK?

Endeks üzerinde yorumlar yapıyor olsak da , bazı şirketler BIST100’de yaşanan yükselişi dahi sollayacaktır. Yeni şirketlerden uzak durulması gerektiğini söylüyorum. Al-sat yapmayı unutun, sadece hissenizi alacak ve köşeye çekileceksiniz. En az 6 ay mümkünse 1 yıl bekleyip getiriyi cebimize koyacağız.

Alım yaparken dikkat etmemiz gerekenler her şeyden önce şirketin kurumsal ve bilançoları belli olan bir şirket olması. Ben 7 bin 500 puanda ilk alımları gerçekleştirmiştim ve 3 sektöre yöneldim. Öyle düşünüyorum ki ilerleyen zamanlarda savunma sanayi, gıda ve teknoloji şirketleri en fazla yükselenler olacaktır. Ancak dediğim gibi sadece bu sektörlerde yer alması yetmez, firma diğer şartlarımızı da yerine getirmeli.

Eğer alacağınız hisse bunlara uyuyorsa, gönül rahatlığıyla alıp köşeye çekilin ve sürekli takip etmeyi unutun. Size yüzde yüz garanti veriyorum bu şartlarda bir hisseyi alıp 1 yıl bekleyenlerin zarar etme ihtimali olmayacak. Getiriniz mutlaka enflasyonun üzerinde olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x