Ekonomistler faiz kararını yorumladı: ‘Bireysel kredi faizleri can yakacak’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini beklentiler doğrultusunda 500 baz puan artışla yüzde 35’e yükseltti. Son artışla TCMB yeni yönetiminde beşinci faiz artışına imza attı.

Bankanın kararı genel çerçevede olumlu karşılanırken, karar metninde yer alan ifadeler değerlendirildi.

Merkez’in bu hamlesini ekonomistler şu sözlerle değerlendirdi:

Ekonomist Mahfi Eğilmez: “İlke olarak irrasyonellikten rasyonelliğe geçişte faizin böyle tedrici artırılması doğru ama beklentilerin olumlu yönde gelişmesi için bu kararın yapısal reformlarla desteklenmesi lazım…”

İktisatçı Hayri Kozanoğlu: “TCMB enflasyon ile ekonomik durgunluk arasında sıkışmıştı. 500 puanlık artışla tercihini ekonomide durgunluktan yana yaptı. Metinden 2 Kasım Enflasyon Raporu’nda 2024 yılı %33 enflasyon hedefinin korunacağı anlaşılıyor. Özellikle KK ve bireysel kredi faizleri can yakacak.”

Ekonomist Güldem Atabay: “PPK’dan doğru adım. Benim için net olmayan: Gerektiği zaman, kademeli faiz artışları devam mesajı var. Ücret/vergi artışlarının etkisinin tamamlandığı, beklenti ve hizmetlerle baskıların devam ettiği söyleniyor. Ben %3 5’te duracak, izleyecek diye anlıyorum.% 40-45’e yolu olsa da…”

Sardis Research Danışmanlık Kurucusu Evren Kırıkoğlu: TCMB PPK politika faizini beklentimize paralel biçimde +500 baz puan artırarak yüzde 35 seviyesine yükseltti. Açıklama metninde birçok cümle revize edilmiş, ancak yapılan tüm değişiklikler “işlerin kurul öngörülerine uygun” ilerlediğini ima ve teyit edecek nitelikte. Makroekonomik değerlendirmede kayda değer bir değişiklik olmadığı için, açıklama metninde dikkat edilmesi gereken (ve en önemli olan) nokta TL mevduat payının artırılmasına yönelik “ilave adımlar” atılacağının vurgulanması olmuş. Açıklama hem faiz artış miktarı hem de bu vurgusuyla piyasalar açısından “normalleşmenin devam ettiğini” sinyalleyici ve olumlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x