ABD’li Dev Borsa Kurulu, Bitcoin ve Bu Altcoin’i Seçti!

Kripto para birimlerinin kurumsal olarak benimsenmesi giderek hız kazanıyor. Son bir gelişmede Chicago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE) yeni ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yeni ürünler Bitcoin ve Ethereum’a dayalı vadeli işlemler olacak. Cboe, bunu Ocak 2024’e kadar gerçekleştirmeyi planlıyor.

Cboe ABD’de yeni bir kilometre taşına ulaşacak

Chicago Board Options Exchange (CBOE), altı ay önce kripto müşterilerine hizmet vermek için lisans aldı. Bu doğrultuda, marjlı Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem sözleşmeleri sunmayı planlıyordu. Şimdi ise 11 Ocak 2024’e kadar yeni teklifi başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. Bu hamlesini geleneksel finans yatırımcılarının desteğiyle gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bugün Küresel Piyasalar muhabiri Walter Bloomberg, CBOE’nin bu işlemleri potansiyel olarak başlatılacağını paylaştı. Bunu gerçekleştirdiğinde CBOE, tek bir platformda hem spot hem de kaldıraçlı türev ticaretini mümkün hale getirecek. Böylece, bu anlamda ABD’nin ilk düzenlenmiş kripto yerel borsası ve takas merkezi olacak.

Halen devam etmekte olan CBOE Futures teklifi, B2C2, BlockFills, CQG, Cumberland DRW, Jump Trading Group, Marex, StoneX Financial, Talos, Trading Technologies ve Wedbush dahil olmak üzere yaklaşık 11 kripto ve geleneksel finans şirketinden destek aldı. Borsa, CBOE Futures için bu potansiyel hamleyi, kullanıcılarına ve tüm kripto sektörüne, özellikle de spot ve türev piyasalarına güven, şeffaflık ve sorumlu yenilik sunma taahhüdünün bir parçası olarak görüyor. Borsa duyuruda, şu açıklamayı yer verdi:

Cboe Digital, aracıları kapsayan bir model sunuyor. Çıkar çatışmalarını önlemek için görevlerin ayrılmasını sağlıyor. Ayrıca, 2024’te potansiyel olarak daha benzersiz ve çığır açan teklifler getirmesine olanak tanıyacak entegre bir borsa-takas odası modeli kullanıyor.

Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem ürünlerinin piyasaya sürülmesi

Özellikle CBOE, ürünleri sırayla piyasaya sürecek. Bu ürünlerin odağında Bitcoin ve Ethereum üzerinde finansal olarak uzlaşmalı marjlı sözleşmeler olacak. Bu arada borsa kurulu, düzenleyici onayları bekliyor. Ayrıca geri bildirimlere bağlı olarak, CBOE Futures teklifinin genişlemesi mümkün. Teminat modelinin göze çarpan bir özelliği, genellikle diğer sistemlerde bir gereklilik olan tam teminatı önceden güncellemek zorunda kalmadan vadeli işlem ticaretini barındırma kapasitesi. CBOE Futures ürünü birçok faydasının yanı sıra sermaye verimliliğini artıracak. Ayrıca, yatırımcıların spot ve türev piyasalara erişimini kolaylaştıracak.

Bu gelişme, geleneksel finans ile dijital varlıklar ekosisteminin birleşmesinde bir kilometre taşı niteliğinde. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin ve altcoin’ler geniş finans dünyasında giderek daha fazla kabul görüyor. Ayrıca, kurumsal şirketler daha fazla benimsiyor. Son gelişme de bunun açık bir örneği. Bu arada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) onay bekleyen çok sayıda spot Bitcoin ETF başvurusu var. Bunları onayı durumunda kripto dünyası yeni bir aşamaya geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x